Yeni bir kaos tabanlı rasgele sayı üreteci kullanan banka şifrematik cihazı tasarımı ve uygulaması

Serkan Akkaya, İhsan Pehlivan, Akif Akgül, Metin Varan
806 161

Öz


1-Uluslararası en üst standart olan istatiksel NIST-800-22 rasgelelik testlerinden başarı ile geçmiş sayılardan şifreler üretilmiştir.

2-Kaos tabanlı benzersiz şifre üretme algoritması ile yüksek işlemci gücü gerektirmeyen sade yapıda bir şifreleme mekanizması geliştirilmiştir.

3-Sistemin şifre üretmesi kaos tabanlı dinamik bir sisteme dayanmakta olup sistemin sınırsız sayıda değişik periyodik salınımlar içermesi, genlik ve frekansının tespit edilememesi, sınırlı bir alanda değişen işaretler içermesi ve başlangıç şartlarına hassas bağımlılığı gibi özellikler dolayısıyla benzersiz şifre üretilmesi mümkün hale getirilmiştir. Yapılan donanımsal testler sonucunda şifrematik cihazınca üretilen otuz bin adet şifrenin birbirleri arasında benzerlik testleri yapıldığında; % 99,9966 oranında bir benzersizlik sağlanmıştır.

Anahtar kelimeler


Kaos, rasgele sayı üreteci, şifrematik, kaos tabanlı şifreleme, NIST rasgelelik testi

Tam metin:

PDF


Referanslar


Pehlivan İ., Yeni Kaotik Sistemler: Elektronik Devre Gerçeklemeleri, Senkronizasyon ve Güvenli Haberleşme Uygulamaları, Doktora Tezi, Sakarya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sakarya, 2007.

Koyuncu İ., Kriptolojik Uygulamalar İçin Fpga Tabanlı Yeni Kaotik Osilatörlerin Ve Gerçek Rasgele Sayı Üreteçlerinin Tasarımı Ve Gerçeklenmesi, Doktora Tezi, Sakarya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sakarya, 2014.

Zhengxing, H., Wei, D., Huilong, D., Haomin, L., Similarity measure between patient traces for clinical pathway analysis: problem, method, and applications. IEEE J. of Biomedical and Health Inf., 18(1):4-14, 2014.

Akgül A., Pehlivan İ., “A New Three-Dimensional Chaotic System Without Equilibrium Points, Its Dynamical Analyses And Electronic Circuit Application”, Technical Gazette, Volume 23, No: 1, 209-214, 2016.

Akgül A., Yeni Kaotik Sistemler İle Rasgele Sayi Üreteci Tasarımı ve Çoklu-Ortam Verilerinin Yüksek Güvenlikli Şifrelenmesi, Doktora Tezi, Sakarya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sakarya, 2015.

National institute of stand. and tech.. A statistical test suite for random and pseudo RNGs for cryptographic applications NIST- 800-22. http://csrc.nist.gov/-publications/nistpubs/800-22-rev1a/SP800-22rev1a.pdf. Yayınlanma tarihi 2001. Güncellenme tarihi Nisan 2010. Erişim tarihi Ocak 17, 2017.

Yayık A., Kutlu Y., Improving PNRG using artificial neural networks, The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) 21st Signal Processing and Comm. App. Conf., 1-4, 2013.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 License.